Khabib: Eu n-as fi luat acest meci in locul lui. Vezi ce crede despre noul lui adversar.

Desi Khabib Nurmagomedov il respecta pe Holloway, acesta spune ca nu ar fi luat aceeasi decizie ca Max.

YouTube player

„I-am intrebat pe cei din UFC, acest meci este pentru centura reala? Au spus ‘Da, cand meciul incepe si tu ai facut categoria. Daca ai 155.5, nu va fi nici o centura. Cand incepeti meciul, Conor si Tony isi vor pierde centurile. Tu poti deveni campion, regele diviziei’.

Sincer, daca Dana m-ar suna si mi-ar spune ca pot lupta intr-o luna? As refuza. Imi pasa de mostenirea mea, nu lupt doar pentru bani. Dar fiecare persoana e diferita. Pe Max l-am auzit spunand ca pentru el conteaza doar banii, nu centura. Probabil ca UFC-ul ii ofera o suma buna, deoarece este un PPV mare si el va fi parte. Sigur ca va lua acest meci, pentru ca lupta pentru bani, il respect – Salutari Max – e campion la 145.
Daca te uiti, s-a luptat cu Aldo de doua ori. S-a luptat cu Pettis, Jeremy Stephens, Ricardo Lamas, toti luptatorii astia si niciunul nu e wrestler. M-am uitat la toata seria lui de victorii. Nimeni nu a facut wrestling cu el. Dar acum, e pe un teritoriu diferit, o categorie diferita, animale diferite. Totul e diferit. Si are un adversar tanar, ca el. Pettis si Aldo? Sunt batrani. Acum are un adversar diferit. Tanar, infometat, mai mare ca el si mai puternic ca el. Am o presiune cu wrestling-ul meu mult mai buna. Va fi o noapte lunga pentru el.
Eu n-as fi luat acest meci in locul lui. De ce as face-o? Am nevoie de opt saptamani de antrenamente intense. Ultima saptamana fac categoria apoi mergem la razboi. Cand merg la razboi, trebuie sa stiu daca sunt pregatit sau nu. In 6 zile? Nu ai cum sa fii, nu te poti antrena. Trebuie sa faci slabire in toate cele 6 zile. Nu e vorba despre a arata cine e mai dur. Sunt dur, dar sunt si destept. Cred ca sunt mai mult destept, decat sunt dur.
„Oamenii se uita la palmaresul meu si se gandesc ‘Mama, asta e dur’. Nu e vorba despre duritate, e vorba despre minte. E vorba despre cum gandesti cand lupti.
Iau doar luptele de care am nevoie. Daca UFC-ul imi ofera ceva? Incerc, fara accidentari, fac categoria si lupt. Dar de altceva nu-mi pasa. Daca UFC-ul are o problema, e problema lor si atat. De asta pe mine ma cheama Khabib, iar pe ei UFC. Mie imi pasa de mostenirea mea. UFC-ul are deja o mostenire, e cea mai mare organizatie din lume de MMA. Eu vreau oamenii sa-si aminteasca de mine si de faptul ca sunt campionul undisputed in UFC la lightweight. Nu as putea sa accept o astfel de lupta cu 6 zile ramase” a spus Khabib.
921 Views0
Tony Ferguson accidentat! Max Holloway vs Khabib Nurmagomedov pentru centura la lightweight! Vezi ce a patit Ferguson

Nu este o farsa!

In aceasta dimineata, Dana White a postat un mesaj in care afirma ca Tony Ferguson s-a accidentat la genunchi si noul adversar al lui Khabib ar fi Max „Blessed” Holloway, iar meciul se va disputa pentru centura la lightweight.

Desi erau initial dubii in privinta anuntului, stirea este in acest moment confirmata. Lui Ferguson ii va fi luata centura interimara.

YouTube player

Conform mai multor jurnalisti, accidentarea nu s-a intamplat in cadrul unui antrenament si, mai mult, a fost una foarte ghinionista.

Acesta s-ar fi impiedicat, dupa ce s-a intors sa salute un prieten si este momentan suspectat de ruptura unui ligament la genunchi.

Pe Social Media, Ferguson a postat:

„Cuvintele nu pot exprima cat de frustrat, ranit, nervos si uluit sunt in acest moment. Dupa ce mi-am terminat obligatiile fata de mass media vineri, am avut un accident in care mi-am rupt ligamentul la unul din genunchi. Atat doctorul meu cat si cel al UFC-ului au spus ca nu pot lupta, iar unul dintre ei ca am nevoie de operatie, asa ca voi vedea un specialist pentru a determina care e cea mai rapida cale catre recuperare pentru a putea intra in cusca si sa-mi apar centura. Vreau sa-mi cer scuze fanilor, UFC-ului, lui Khabib, colegilor mei de la sala, antrenorilor, prietenilor mei si cel mai important familiei. Va urez un paste fericit. Trebuie sa fie ceva bun in toata aceasta realitate de cosmar, pentru ca asta nu e o gluma de 1 Aprilie. Multa sanatate va doresc!”

 

892 Views0
Tony Ferguson: Conor…cine? Vezi ce spune despre Conor si cu cine ar vrea sa lupte mai departe
Daca Tony Ferguson il invinge pe Khabib Nurmagomedov la UFC 223, urmatorul pas logic ar parea o lupta cu Conor McGregor.
Se pare insa ca Tony nu este interesat de asta. Intrebat de o potentiala lupta cu McGregor, Tony a spus:

„Conor…cine? Adica tipu nici macar nu e in peisaj. Pe bune. Adica, sa fie binecuvantat omu. Si-a facut banii. E pe treaba lui acum. Trebuie sa-i ofere copilului sau educatie. Asta ne dorim cu totii, nu?
Conor a influentat multi luptatori. Asta e misto. Si a fost nevoie de multa munca pentru a ajunge acolo. Nu a fost vorba doar de vorbit. A fost nevoie de munca. Trebuie sa o castigi. Cu asa multi bani, ce o sa faci acum? O sa te intorci inapoi intr-un sport unde trebuie sa sangerezi? Nu. Ai grija de tine, omule. Serios, du-te si fa-ti treaba.
Daca vrei sa te promovezi si vrei sa te intorci pentru ca asta e sportul si asta e atletul din tine – tipul pe care l-am intalnit la Paradigm Sports, i-am strans mana si i-am spus ‘Ar fi bine sa stai la 145, pentru ca la 155…vom avea o problema’, nu e nicaieri de gasit. Pe bune. Daca vrea sa se intoarca, minunat. Dar nu el e grija mea – grija mea e urmatoarea persoana din coada pentru pozitia de challenger.”
Intrebat cu cine ar vrea sa lupte in continuare, Tony Ferguson a spus:
„GSP. Adica, asta am vrut de la inceput. Eram la 170 de pounds. Am fost fortat sa ma duc la 155. 170 de pounds. Unde am 12 meciuri.
Un meci cu GSP…adica….el vrea un meci cu o reteta financiara buna, dar e un atlet. Cu totii trebuie sa ne platim taxele si facturile. Si tu trebuie sa ti le platesti. Dar fii atent pentru ca atunci cand nu o faci si nu esti atent si continui sa vorbesti despre lupte pentru bani, centura aia parca isi pierde din stralucire.”
957 Views0