Ferguson vs Nurmagomedov la UFC 223! Vezi ce se intampla cu centura lui Conor!

Se pare ca Ferguson si Khabib se vor infrunta la UFC 223 (7 Aprilie), iar meciul se va disputa pentru titlul undisputed al categoriei, nu pentru cel interimar!

YouTube player

Dana White tocmai a confirmat meciul, meci pe care l-a anuntat imediat dupa UFC Fight Night 124:

„Daca se intoarce in Septembrie, adica dupa aproape doi ani de la ultima sa lupta in MMA, n-ar fi corect pentru toti ceilalti.

Il iubesc pe Conor, il respect si respect ce a facut pentru companie. Toti stiu asta. O spun tot timpul. Dar centura si divizia trebuie sa mearga mai departe. Facem Khabib vs Tony, asta e meciul la care lucram. Daca si cand Conor se va intoarce, va primi imediat sansa la centura”.

Ferguson si Nurmagomedov au mai fost programati sa lupte unul impotriva celuilalt de trei ori pana acum, insa meciul nu s-a materializat niciodata, din motive de sanatate (intai Ferguson, apoi Khabib de doua ori).

 

689 Views0
John Danaher la Joe Rogan Experience!

John Danaher, unul din cei mai respectati antrenori de Jiu Jitsu din lume, a fost invitat in cadrul Joe Rogan Experience.

Subiecte abordate:

  • Inceputurile sale in Jiu Jitsu
  • Sistemul de atacuri pe picioare inventat de el
  • Meciul dintre Gordon Ryan si Roberto „Cyborg” Abreu
  • Abordarea sistematica asupra BJJ-ului pe care o preda
  • Starea sa de sanatate
  • Conceptul de arte martiale mixte
  • Atacurile pe picioare in MMA
  • Intoarcerea lui GSP in UFC
YouTube player
891 Views0
Daniel Cormier: Acest joc este pe nivele. Vezi ce spune de meciul cu Oezdemir si de un al treilea meci cu Jones.

Cormier (19-1), campionul UFC la lightweight, este gata sa lupte impotriva lui Volkan Oezdemir (15-1), adversar cu care se va infrunta pe 20 Ianuarie la UFC 220, meci disputat pentru centura. Desi nu e afectat, Cormier spune ca nu este de acord cu sansele ce i-au fost date in ultimele sale infruntari.

YouTube player

De fiecare data cand am pasit in cusca, am simtit ca trebuie sa fac o demonstratie. E o chestie ciudata…dintr-un oarecare motiv, oamenii vad fiecare adversar al meu ca fiind o amenintare reala si ca un adversar ce ma poate bate usor. E amuzant sa le demonstrezi ca se inseala. In ambele meciuri impotriva lui Anthony Johnson am intrat ca underdog, doar pentru ca acesta a dat niste knockout-uri. Nu poti sa fii favorit doar pentru ca poti sa dai un knockout.

Trebuie sa te uiti la tot ce face un luptator. Cand ma uit la tipi precum Anthony Johnson si Volkan Oezdemir…mi se pare o nebunie faptul ca lumea crede ca ma vor invinge. Chiar e o nebunie. Simt presiune si vreau sa simt presiune. Vreau ca oamenii sa zica apoi ‘Mda, se pare ca n-a fost sa fie el cel care sa-i dea knockout lui Cormier’ . Imi place sa demonstrez oamenilor ca se inseala.

Cred ca oamenii se indragostesc de cei care lovesc puternic. Probabil datorita spectacolului pe care il fac si a faptul ca incheie lupta foarte repede. Incepe meciul si, brusc, e gata. Oameni de genul lui Rumble, care impartea knockout-uri in stanga si in dreapta. Si ca Volkan. Oamenii pur si simplu se indragostesc de genul asta de luptatori. Dar nu e vorba doar despre cat de tare lovesti. Jocul e mult mai complicat de atat.

E vorba despre ce mental ai, despre tot game plan-ul tau de arte martiale mixte si despre experienta. Intotdeauna spun, indiferent ca e atunci cand comentez sau dupa un meci, exista nivele in acest joc. Cand o persoana nu este la nivelul la care trebuie sa fie, va fi expus acest lucru foarte repede. Cred ca va fi o lupta fantastica cu Volkan. Cred ca are incredere foarte mare in el si in forta sa, dar pentru a ma invinge, nu e suficient sa fii puternic.

Cat despre Jones, cariera mea e atat de strans legata de acele doua meciuri cu el, incat ar trebui sa castig o a treia confruntare intr-o maniera dominanta. Cu atat mai mult datorita a ceea ce s-a intamplat in ultimul meci. Dar oricum, scopul meu cand intru in cusca este sa domin, lucru pe care l-am facut in cea mai mare parte a carierei mele. Nu s-a schimbat nimic cu adevarat. Singura presiune este cea pe care o pun singur pe mine, datorita felului in care s-a terminat ultimul meci dintre noi.

YouTube player

E crucea mea de purtat. Nu am facut ce trebuia sa fac. Daca castigam acele meciuri, problemele lui din afara custii n-ar mai fi contat. Dar pentru am pierdut, trebuie sa port povara asta. Nu incerc sa scap si nu vreau. Tot ce pot sa fac este sa ma motivez si sa fiu mai bun azi decat am fost ieri”
a spus Daniel Cormier.

 

746 Views0
E gata sa lupte iar! Vezi ce spune Barboza despre meciul sau cu Khabib si despre revenirea sa in cusca!

Desi tocmai a pierdut meciul cu Khabib, meci ce nu a fost unul deloc usor pentru Edson Barboza, acesta vrea sa se intoarca cat mai repede in cusca!

„Nici macar n-am luat medicamente dupa meci. Nu am nici o accidentare si, fara nici un dubiu, vreau sa ma intorc cat mai repede posibil. La mijlocul sau sfarsitul lui Martie daca se poate. Ar fi misto.

YouTube player

Am avut un meci dur. Inca procesez infrangerea. Am un mental foarte bun, dar nu ma asteptam sa pierd. Nu in stilul asta. Chiar nu ma asteptam. Eram foarte bine antrenat. Antrenorii mei au facut totul bine. A fost vina mea, in timpul meciului, n-am fost in stare sa….pur si simplu am cazut in capcanele lui.

Am petrecut 15 minute in game plan-ul lui. Asta a fost problema. Antrenorii mei au facut totul bine. Aveau game plan-ul corect. Dar eu nu am putut executa. A fost greu. A fost greu, dar intr-un mod bun. Incerc sa transform aceste momente prin care trec, aceasta suferinta pe care o indur in foamete. Si sunt foarte infometat.

N-am putut sa-mi impun jocul. Sunt un luptator – daca mi-ar propune sa ma lupt iar cu el maine, as accepta cu siguranta. M-as antrena si as da tot ce e mai bun din mine pentru ca ceea ce s-a intamplat in ultimul meci sa nu se mai repete. Are si el gaurile lui. Dar e capabil sa duca adversarul in gameplan-ul sau. Asta e problema. Asta mi s-a intamplat.

YouTube player

Asta fac si eu cu adversarii mei de multe ori. Ii fortez sa lupte in conditiile impuse de mine. Dar de data asta nu am putut. E o lupta. E un joc de sah. Uneori mutarile iti ies, alteori nu. In ultimul meci, mie nu mi-au iesit. E meritul lui.

O sa ma lupt cu oricine altcineva care este peste mine in clasament, inafara de Eddie Alvarez (prieten si partener de antrenament). Este Justin Gaethje, Kevin Lee, sunt cu siguranta adversari cu care sa lupt. Oricine e gata, eu sunt pregatit sa lupt.

Cat despre McGregor, nu stiu cand si daca se va intoarce si nu vreau sa stiu. Lupta care trebuie sa se intample este cea dintre Khabib si Ferguson. Ar fi un meci excelent. De multe ori nu stau sa vad meciurile pentru ca sunt la o ora tarzie si ma culc. Dar asta e cu siguranta genul de meci pentru care as sta treaz sa-l urmaresc. E un meci foarte interesant. Cred ca sansele sunt 50/50. Ar fi un meci frumos pentru noi.

Cat despre mine, inca cred ca sunt aproape de titlu. Daca va uitati pe clasament, inca sunt pe locul 4. Sunt doar 3 baieti in fata mea. Cred ca infrangerea asta imi va intarzia doar drumul catre titlu. Sunt foarte aproape. Promit ca voi castiga niste meciuri pentru a obtine sansa pentru titlu” a spus Barboza.

689 Views0
Francis Ngannou: Miocic e campion doar pentru ca n-am fost eu acolo.

Ne apropiem de UFC 220, eveniment in care ii vom putea urmari la lucru pe Stipe Miocic si Francis Ngannou!

YouTube player

Increderea este la cote maxime pentru Ngannou (11-1), acesta declarand:

„Spuneti ca e campion pentru un motiv. Da, exista un motiv. E campionul pentru ca adevaratul campion n-a fost acolo. Acum adevaratul campion e pe drum si Miocic nu va mai avea centura mult timp. Miocic este un wrestler bun, dar cu tehnica mea putina si cu niste putere il pot opri oricand, oriunde. Fiecare lucru pe care il va incerca, eu il voi opri. Ii voi intinde capcane peste tot si va intra singur in ele. Nu vreau doar sa-l bat pe Stipe si sa fiu campion si gata. Nu. Sunt nerabdator sa fac ceva foarte special. Nu stiu ce, dar vreau sa fac ceva ce nu s-a mai facut niciodata”.

 

 

 

734 Views0
Anderson Silva nu renunta! Vezi ce spune brazilianul despre retragere.

Inca nu stim cand va mai lupta Anderson Silva, dar se pare ca se va intampla eventual.

Silva nu a mai luptat din Februarie 2017, cand a reusit sa-l invinga la decizie pe Derek Brunson. Silva trebuia sa se lupte cu Kelvin Gastelum, insa meciul a fost anulat dupa ce „Paianjenul” a fost depistat pozitiv la testul anti doping.

Inca nu a avut loc procesul, astfel ca nu se stie ce perioada de suspendare va primi. Cu toate acestea, la 43 de ani, Silva nu intentioneaza sa se opreasca.

YouTube player

„Cand ma uit la aceasta fotografie, realizez cat de multa putere imi da Dumnezeu prin faptul ca imi lumineaza drumul. Sunt intr-o excursie de durata in Curitiba, unde imi amintesc de memoriile fantastice de cand ma jucam pe strazi. Tot ce am facut, am facut cu vointa, determinare si multa onoare. Va multumesc tuturor pentru tot. Va iubesc si imi oferiti putere. Va pup! Va iubesc si va doresc multa putere si onoare tuturor, indiferent de echipa, culoare, rasa, religie sau orientare sexuala, suntem toti frati. Multumesc oamenilor mei! Puteti fi siguri ca inca nu e gata. Dragostea si pasiunea mea pentru lupte inca exista si sunt puternice. Lupta continua. Ma voi opri cand Dumnezeu crede ca nu mai pot sa o fac. Asa ca, pentru fanii mei, puteti fi siguri ca ma voi intoarce” a spus Anderson Silva pe Instagram.

Silva este totusi la a doua abatere de dopaj, astfel ca suspendarea poate fi una de durata.

1 View0