Razboi total! Vezi meciul dintre Jessica Andrade si Claudia Gadelha!

Jessica Andrade si Claudia Gadelha s-au infruntat la UFC Fight Night 117 si au oferit un meci ce ar putea fi main event in orice gala.

Gadelha venea dupa 2 victorii consecutive, avand un palmares de 15-2 (ambele infrangeri impotriva campioanei Joanna Jędrzejczyk, in timp ce Jessica avea un palmares de 16-6, si ea fiind infranta de Joanna Jędrzejczyk chiar in ultimul sau meci.

Secvente din meciul celor doua pot fi urmarite mai jos:

YouTube player
760 Views0
Gokhan Saki a debutat in UFC! Vezi ce a facut turcul!

Gokhan Saki a debutat cu succes aseara la UFC!

Acesta a castigat meciul cu da Silva prin knockout tehnic, aratand un striking foarte bun, cum poate de altfel era de asteptat.

YouTube player

 

Succesul acestuia in UFC va depinde foarte mult de cat de repede va progresa in grappling, grappling-ul fiind ingredientul lipsa in acest moment.

 

1 View0
Atac personal! Jeremy Stephens se pozeaza cu mama lui McGregor! Vezi ce a scris sub poza!

Se pare ca Jeremy Stephens (26-14) nu ramane dator!

Acum un an, la UFC 205, Conor a venit cu celebra replica „Who the fook is that guy?” adresata lui Jeremy Stephens.

Stephens a ripostat acum, postand o poza cu el si mama lui McGregor, poza sub care scrie: Mama ta stie cine naiba sunt.

Jeremy vine dupa o victorie impresionanta impotriva lui Gilbert Melendez si se pare ca vrea un meci mare.

Este totusi putin probabil ca acesta sa se infrunte cu McGregor, nefiind un nume popular inca in UFC.

Ramane de vazut cum va reactiona McGregor.

801 Views0
Golovkin vs Canelo – Analiza

Mai jos, analiza lui Jack Slack asupra meciului dintre Golovkin si Alvarez:

Meciul dintre GGG si Canelo a avut asteptari mari. Intalnirea lor a fost ceruta de fani timp de ani de zile si, cand meciul s-a disputat, lupta dintre cei doi a fost calculata, stransa si spectaculoasa. Golovkin a jucat rolul de luptator ce pune presiune, in timp ce Canelo si-a asumat rolul de boxer defensiv, ce astepta lovitura pe contra, de altfel exact cum se preconiza inainte de meci. Timp de 12 runde, cei doi au facut un spectacol demn de pretul biletului. Dar asta este boxul si de foarte putine ori fanii raman in minte cu actiunea din ring.

Alienarea fanilor de rand ai boxului si chiar si a celor loiali de multi ani este un fenomen ce afecteaza considerabil sportul. Managementul tine luptatorii departe de meciurile mari ca sa poata scoate toti banii pe care ii pot scoate de pe urma palmaresului luptatorului. Asociatiile si comisiile creeaza din ce in ce mai multe centuri, scazandu-le astfel valoarea. Dar asta strica doar imaginea sportului, nu afecteaza cu nimic lupta in sine.

Acest lucru le revine comisiilor, corpurile oficiale ce continua sa angajeze aceeasi oficiali care pur si simplu nu-si pot face treaba corect – fie ca este vorba de arbitrul Kenny Bayless, care a ucis pur si simplu lupta in distanta mica de frica ca luptatorii sa nu se atinga sau Adalaide Byrd, care judeca meciuri in feluri imposibil de imaginat. Si Bayless si Byrd au fost la datorie Duminica dimineata. Desi Bayless nu era hotarat cand sa-i lase sa lucreze in distanta mica si cand sa-i desparta, nu a stricat meciul. Insa a reusit Byrd sa faca asta, prin prisma felului in care a judecat meciul si scorul pe care l-a dat.

Parerea celor mai multi specialisti este ca a fost un meci bun, strans, dar Golovkin merita victoria. Pentru majoritatea rundelor, Golovkin a fost pe pas in fata, cu garda sus, conectand jab-uri. Canelo n-a fost in pericol sa fie coplesit, dar contrele sale au fost lipsit in mare parte si a petrecut perioade mari de timp rezemandu-se pe corzi, asteptand ocaziile pentru a contra, ocazii insa care au fost prea putine la numar.

Golovkin conecta constant jab-ul in combinatii scurte si periculoase, in timp ce Canelo incarca lovitura si cauta sa contreze, insa cu o rata de succes mult mai mica. Lupta a fost suficient de stransa incat unul din judecatori a dat 115-114 pentru Golovkin, iar un altul a dat egalitate 114-114. Tabela lui Byrd a aratat insa 118-110 pentru Canelo, dandu-i astfel 10 din 12 runde. Cel mai grav este ca acesti judecatori, in astfel de cazuri, sunt aparati de catre comisii, care vor spune ca nu exista nici o sansa sa fie vorba de coruptie. Pur si simplu dau vina pe incompetenta, ca si cum asta ar fi ok.

Intepaturile cu jab-ul

Hai sa ne intoarcem la meci totusi, pentru ca fost unul bun, ce a raspuns la multe din intrebarile pe care le puneam in analiza de dinainte de meci. Deplasare agresiva cu taierea ringului impotriva unui counter puncher. O infruntare de stiluri mereu interesanta, de obicei dictata de cat de bine poate evita counter puncher-ul sa stea cu spatele la corzi, daca poate conecta ceva pe pasul in fata al agresorului si daca poate sa intre in clinch pentru a scapa din situatii dificile. Dupa cum am vazut, Golovkin a fost agresorul, presand tot timpul si incercand sa-i taie caile de iesire ale lui Canelo, insa majoritatea loviturilor au fost jaburi, jaburi ce au ingreunat misiunea lui Canelo de a contra.

 Cand Alvarez ajungea la corzi, Golovkin nu se arunca sa atace agresiv corpul, cum a facut-o cu multi alti adversari. In schimb, arunca rapid cateva lovituri si revenea iar la jab-uri. Canelo efectiv a cedat runda a 5a, alegand sa stea cu spatele pe corzi si sa astepte o lovitura mare din partea lui GGG, pentru a contra. Golovkin insa nu a cedat tentatiei de a arunca lovituri puternice si a ramas la directe.
Canelo a aratat si el o calitate buna a boxului, de multe ori cand era langa corzi, asteptandu-l pe Golovkin sa arunce o stanga pentru a pivota spre stanga. Un mod clasic de a opri asaltul adversarului si de a scapa de acolo. Asa facea si Miguel Cotto pentru a incetini momentumul unor adversari mai grei in meciuri recente. Din aceasta cauza, coltul lui Golovkin au inceput sa-i spuna sa arunce crosee largi atat la cap cat si la corp cu bratul drept, imediat dupa jab-ul de stanga.

Cu toate acestea, nu a reusit sa ascunda faptul ca GGG conecta lovituri si el nu. Canelo reusea sa conecteze ocazional o contra de pe corzi (precum uppercut-ul de mai jos) dar au fost mult prea putine. Cei doi luptatori au avut un procentaj de 30% al loviturilor conectate, dar Golovkin arunca mult mai multe lovituri in exploziile sale pe corzi.

Desi numarul de lovituri cu pumnul e limitat – directe, crosee, uppercut-uri – fiecare lovitura poate fi aruncata diferit, in functie de scop. Uppercut-ul de dreapta al lui Canelo este una din armele lui principale cu care cauzeaza damage si il foloseste bine ca si o contra, in special cand eschiveaza o lovitura. Uppercut-urile lui Golovkin in acest meci au fost mai mult in stilul lui Roberto Duran, cu cotul apropiat si aruncate pe linia de centru. Deschizandu-se din pozitia de garda si iesind usor in lateral inainte de a arunca lovitura, Golovkin a putut profita de postura defensiva a lui Canelo si sa loveasca, fara sa se expuna la loviturile de distanta medie la care Canelo exceleaza.

 Una din loviturile largi ale lui Canelo l-au facut sa se impiedice un pic in a opta runda. Dreapta larga la corp e una din cele mai bune arme ale lui Canelo, in special impotriva luptatorilor care sunt foarte activi cu mana din fata si al caror cot nu protejeaza coastele. Impotriva lui Golovkin, Canelo a incasat un jab puternic imediat ce a incercat sa iasa un pic in exterior pentru a conecta la corp.

Dreapta larga a lui Canelo nu a contat in acest meci, dar in incercarea de a ii taia deplasarea (in timp ce Canelo pivota pentru a scapa de dreptele la cap), Golovkin a conectat o dreapta larga la corp. La un moment dat, l-a prins pe Canelo in rinichi. Dupa avertismentul arbitrului si dupa ce au atins manusile, Canelo a aruncat imediat o stanga joasa.

Amandoi au facut spectacol in ring. De fiecare data cand unul dintre ei incasa o lovitura la cap, dadea imediat din cap semn ca nu a patit nimic. La un moment dat, Canelo i-a tinut capul lui Golovkin si a aruncat o lovitura pe la spate – o lovitura care nu realizeaza absolut nimic – si Golovkin a contrat cu o stanga usoara si cu o privire care parca il intreba „Pe bune?”

 canelo golovkin GIF

In analiza de dinainte de meci am speculat ca Alvarez ar putea avea probleme in lupta din distanta scurta, dar a fost zona in care chiar a excelat. Cand a facut pasul in fata si a refuzat sa se mai retraga, a conectat lovituri bune pe Golovkin. Garda lui Golovkin e buna atunci cand presezi in fata, insa cand Canelo n-a mai cedat teren si a aruncat cu putere lovituri la corp, Golovkin a trebuit sa coboare coatele, permitandu-i lui Canelo sa conecteze lovituri bune si la cap.

 

Facand pasul in fata, Canelo parea ca are avantajul si ca are succes in a conecta lovituri, dar a fost mult prea putin, mult prea tarziu.

Canelo a petrecut prea mult timp fiind inactiv, stand cu spatele la corzi si facand joc de glezne cand scapa, insa a aratat foarte promitator in ultimele runde, in special considerand faptul ca vom avea si rematch-ul. Cu toate acestea, in opinia mea, Golovkin este cel ce a castigat meciul. A fost ofensiv tot meciul, avand in fata cel mai dificil adversar din cariera sa. A reusit sa-i strice timing-ul si planurile lui Canelo folosindu-se de jab-ul sau, si chiar si in putinele ocazii in care Canelo a conectat, GGG a dat dovada de barbie de fier.

Problema lui Golovkin este ca niciodata n-a reusit sa aiba popularitate demna de palmaresul sau. Putem doar spera ca acest meci sa-i creasca popularitatea si sa obtina sumele pe care le merita. A da si tipa aia Adalaide Byrd n-ar trebui sa mai fie lasata sa judece vreun meci de box sau MMA vreodata.

 Sursa: https://sports.vice.com/en_us/article/a3kvzg/golovkin-vs-alvarez-the-best-and-absolute-worst-boxing-has-to-offer
813 Views0
Bisping: Meciul cu GSP ar putea fi ultimul! Vezi declaratia integrala!

Michael Bisping este la un meci distanta de a fi omul cu cele mai multe lupte in UFC. Va lupta la UFC 217 cu Georges Saint Pierre pentru centura la middleweight. Cu toate acestea, Bisping socheaza, declarand ca se gandeste serios la retragere.

Acesta a spus:

„Ar putea fi ultima mea lupta. Nu stiu daca voi mai lupta dupa asta. Dar e un mod bun de a-mi incheia cariera. E o posibilitate…ca asta sa fie ultimul meci. Asa ca daca toata lumea vrea sa-l vada pe Bisping luandu-si knockout, asta poate fi ultima voastra sansa.

Fac asta de atata timp. Mai sunt si alte lucruri de facut in viata, chiar daca inca imi place MMA-ul. Nu-l poti face pentru totdeauna. GSP trebuia sa ramana retras. Trebuia sa ramana retras, din postura de campion. O sa-l bat pe GSP si poate o sa ma retrag eu din postura de campion. Nu m-am decis inca. Depinde. Daca sunt destui bani la mijloc, poate mai stau. Nu stiu

Am treaba si inafara ringului, sunt foarte norocos din perspectiva asta. Iubesc sa lupt. O sa ma lupt pana la 50 de ani. Dar, daca vrei cu adevarat sa ramai in istorie, eu zic ca trebuie sa castigi centura, s-o aperi de cateva ori si apoi sa te retragi ca si campion. Nu exista un mod mai bun de a-ti incheia cariera.

YouTube player

Familia mea vrea ca eu sa ma retrag, sotia mea vrea ca eu sa ma retrag. Sunt multi oameni care spun ‘Mike, ar trebui sa te retragi.’ Pana si managerul meu imi spune. Toti imi spun sa ma retrag acum, din postura de campion. Am facut niste bani din asta, am avut o cariera mare, mi-am reprezentat cu succes tara. MMA-ul mi-a oferit mai mult decat puteam visa vreodata. Dar n-o poti tine la infinit. Trebuie sa stii cand a venit momentul. Nu spun ca a venit, dar ma gandesc. Vom vedea.”

 

763 Views0